Infuzja alkoholi: Co to jest aromatyzowanie?

21 marca, 2019 Grzegorz Wydok

Infuzja alkoholi ( inaczej aromatyzowanie ) to technika nadawania nowego smaku alkoholom. Dlaczego alkoholom? Ponieważ alkohole doskonale absorbują smak!

Wódka o smaku suszonych pomarańczy? A może tequila o smaku cynamonu? Lub whiskey z nutą wanilii. Na to wszystko pozwala nam infuzja alkoholi. Dodatkowo jest to zadanie w miarę proste i każdy z nim sobie poradzi. A tak aromatyzowany alkohol może odmienić smak i postrzeganie wielu klasycznych koktajli!

OD CZEGO ZACZĄĆ INFUZJE ALKOHOLI ?

Na początku musimy podjąć decyzję jaki alkohol będziemy aromatyzować. Tak jak napisałem wcześniej najlepiej do tego nadają się wysokoprocentowe alkohole, ponieważ najszybciej absorbują smak. Tak więc doskonale będzie do takiej infuzji nadawać się biały rum, wódka, tequila, whiskey czy gin. Pamiętajcie im więcej % tym lepiej.

Drugą decyzją jaką musicie podjąć to czym będziecie aromatyzować. Tutaj polem do popisu jest Wasza wyobraźnia, jednak na pierwszy raz lepiej zrobić coś co Wam na pewno wyjdzie. Do infuzji alkoholi doskonale nadają się świeże zioła oraz warzywa. Z ziół polecam rozmaryn oraz miętę. To co najfajniejsze w aromatyzowaniu to możliwość łączenia aromatów. Tak więc świeży ogórek z rozmarynem, którym będziemy aromatyzować wódkę to doskonałe połączenie na początek przygody z infuzją alkoholi. Pamiętajcie używajcie tylko świeżych ziół, a nie suszonych. Zioła i przyprawy w proszku będą powodować, że nasza infuzje staną się mętne i nieapetyczne.

INFUZJA ALKOHOLI: JAK PRZEPROWADZIĆ ?

Do infuzji alkoholi będzie nam potrzebny słoik szczelnie zamykany. Butelki raczej nie polecamy ponieważ trudno będzie przez szyjkę włożyć np. suszone pomarańcze. 500 ml wybranego alkoholu oraz 100 g wybranego produktu, którym będziemy aromatyzować alkohol. Pamiętajcie jeżeli korzystacie ze świeżych owoców, warzyw lub ziół koniecznie dobrze je wypłuczcie pod zimną wodą. To tyle czego potrzebujemy, aby aromatyzować alkohol.

Jak się do tego zabrać?

  1. Na początku wrzucamy produkt, którym będziemy aromatyzować alkohol do słoika. Pamiętajcie ilość wybranego produktu jest bardzo indywidualna. My zalecamy na 500 ml alkoholu nie więcej niż 100 g. Jednak z każdą aromatyzowaną butelką będziecie mieć większe doświadczenie i sami będziecie dobierać gramatury
  2. Produkt zalewamy odmierzoną ilością wybranego alkoholu
  3. Zakręcamy słoik i wstrząsamy
  4. Odstawiamy słoik w chłodne i ciemne miejsce na 3 – 8 dni

Teraz pracuje czas. Codziennie próbuj swojej infuzji i wstrząsaj. Jeżeli nabierze goryczy oznacza, że została przeciągnięta. Jeżeli znajdziecie już swój odpowiedni smak i balans aromatów, przerwijcie infuzje. Przelejcie alkohol przez filtr do kawy do butelki. Przykład infuzji

Zobacz również:

  1. Jak przygotować własny syrop truskawkowy i do jakich koktajli użyć
  2. Kordiał cytrynowy. Dlaczego warto zrobić?
, , ,